Mistrovský titul a dva bronzy z Uničova

Uničov 2016
V sobotu 10. prosince byl moravský Uničov dějištěm Mistrovství ČR a zároveň posledním dílem   cyklokrosového Toi Toi Cupu. Mladým závodníkům  z boleslavského IVAR CS – AUTHOR TEAMu se podařilo získat historicky první cyklokrosový titul, k němuž přidali navíc ještě dva mistrovské bronzy!
Nevlídné sychravé podzimní počasí udělalo z trati neskutečně obtížnou bahenní záležitost, která kladla velké nároky nejen na samotné závodníky, ale také jejich technický realizační tým. První se na start postavily kadetky. Do čela závodu šla Kačka Hladíková, start vyšel i Kláře Vernerové, která jela zpočátku na 3. místě, Nicol Hartychová se probíjela vpřed z druhé desítky, kde bojovala i Kačka Daňková. Blízko za Hladíkovou se držely její největší soupeřky – Magda Mišoňová a Kristýna Zemanová ze  Sokola Veltěž.  Katka držela vedení po celý první okruh.  Na začátku druhého kola šla před ní Mišoňová a po několika stech metrech i Zemanová. Toto pořadí si děvčata držela na fyzicky i technicky nesmírně náročné trati až do cíle, kde se Katka Hladíková zaslouženě radovala z mistrovského bronzu! Nicol Hartychová dokončila na 10., Klára Vernerová na 11. a Kačka Daňková dojela na 22. místě, přičemž všechna děvčata byla provázena většími či menšími technickými obtížemi.
V kategorii starších žáků se očekávalo, že o mistrovský dres svedou souboj celosezónní rivalové Matěj Stránský a  Matyáš Fiala, přičemž druhý jmenovaný byl mírným favoritem. Průběh závodu tyto předpoklady plně potvrdil. Matěj i Matyáš se rychle vzdálili zbytku startovního pole a s velkým náskokem na ostatní sváděli souboj plný taktiky. Jak oba borci potvrdili po dojezdu, rozhodující okamžik přišel pravděpodobně při posledním průjezdu depem zhruba půl kola před cílem. Matěj Stránský vyměnil pohotově své bahnem obalené kolo za čisté, Matyáš pokračoval bez výměny. Několik set metrů před cílem Matěj v jedné z nejtěžších rozbahněných pasáži dojel Matyáše a zanedlouho šel na první místo. Jeho soupeř již nedokázal svůj stroj patřičně rozpohybovat a Matěj Stránský si ujížděl pro svůj první mistrovský dres a zároveň historicky první cyklokrosový titul pro IVARCS-AUTHOR TEAM! V cílové rovince se mohl bez obav naplno radovat z mistrovského zlata!  Tomáš Doležal dokončil na 17., Vojta Pařík na 18. a Štěpán Rozsypal na 22. místě. Smůlu měl Vašek Ježek, který měl rozjetý životní závod, když se pohyboval na konci první desítky, avšak zasukovaný řetěz pod nánosem bahna mu nedovolil dokončit.
V závodě kadetů byla na startu kompletní cyklokrosová špička posílená o vynikající silničáře a bikery. Po startu šel do čela Tomáš Ježek a po něm David Šulc, který udržel vedení asi do poloviny prvního kola. To už čelo opanovali Ťoupalík s Hníkem, následováni Tomášem Ježkem z IVARCS-AUTHOR TEAMu. Pepa Hladík, David Šulc i Kuba Daněk byli v kontaktu nedaleko za nimi. Davida postihl na začátku druhého kola pád a ze závodu musel odstoupit, Pepa Hladík se prodíral postupně dopředu. Ve vedení se ustálila trojice Ťoupalík, Hník Ježek. Rozdíly mezi závodníky se na těžké trati postupně zvětšovaly. Velmi napilno bylo i v depu, kde se horečně pracovalo na očistě kol obalených bahnem. Tomáš Ježek bojoval ze všech sil a v cíli z toho byla další bronzová medaile pro IVAR! Pepa Hladík se nakonec prodral na velmi dobré 4. místo, Kuba Daněk, který řešil problémy s přehazovačkou, dokončil na 17. místě.
Závod žen -Elite byl tentokrát zařazen do kategorie C1 UCI. Na startu se objevila i nejlepší česká bikerka Kateřina Nash. IVARCS-AUTHOR TEAM reprezentovala Tereza Vaníčková. Odstartovala v závěru první desítky, avšak v prvním obtížném místě jí přibrzdil hromadný pád. V  závodě plném překvapení, na velmi obtížné, místy již nesjízdné trati, se posouvala vpřed a  v cíli  vybojovala slušné 13. místo, které znamenalo další 3 body do světového žebříčku UCI.
Podnikem v Uničově skončila pro většinu cyklokrosařů IVARCS-AUTHOR TEAMu letošní úspěšná sezóna. V soutěži týmů vyhráli starší žáci i kadeti, kadetky skončily druhé.
Vybraní kadeti vyrazí ještě na závody do Belgie a možná i seniorské MČR, které čeká 7. ledna v Hlinsku  i Terku Vaníčkovou.

Petr Šulc

blog comments powered by Disqus