Etapový závod MTB Trilogy

Václav Ježek na prologu
Máte rádi extrém a chcete zažít něco nevšedního? Tak právě pro vás je připraven asi nejdrsnější etapový závod horských kol u nás. Nádherný kousek České krajiny v Broumovské vrchovině totiž hostil již druhý ročník tohoto bikového masakru. Organizátoři kolem Vény Hornycha nezklamali, protože pro účastníky opět připravili zážitek, na který se nezapomíná. Obdobné trasy této akce by jste hledaly v naší republice asi jen těžko. V letošním ročníku připravili pořadatelé od středy do soboty kromě hlavního závodu Klasik ještě kratší a mírně jednodušší variantu Demo. Na tuto akci vyrazil letos i IVAR CS – AUTHOR TEAM v sedmičlenném složení v čele s „eliťáky“ Václavem Ježkem a Janem Strožem.
Prolog / MTB Trilogy zahájil středeční krátký 8-mi kilometrový prolog přímo v místě celé akce v Teplicích nad Metují. Délka trasy naznačovala pohodové zahájení, ale zdání klame. Okruh byl plný prudkých výjezdů a ostrých sjezdů mezi kořeny a kameny, které sjelo pouze několik otrlých bikerů a čas vítěze Michala Kaněry (Ghost Moje Kolo) přes 26 minut na tak krátké trati hovoří za vše. S minimální ztrátou do cíle dorazil náš Václav Ježek, na devátém místě byl Jan Strož a o místo před ním Martin Splítek, který zároveň vyhrál svoji kategorii Muži do 30-ti let. Mezi ženami kratší Demo verzi závodu skvěle zahájila Eva Kratochvílová, která dorazila na druhém místě s minimální ztrátou na vítězku. Prologem organizátoři chtěli naznačit, s čím mohou všichni účastníci počítat v následujících etapách.
První etapa / A je tady pořádná etapa, která je podle Vény Hornycha sjízdná biková trať. Nicméně bez sesednutí z kola a výšlapu po svých to zřejmě nedal nikdo, protože na několika místech vedla trasa po takových cestách, které bylo problém jít natož jet na kole. Většina sjezdů byla zároveň hodnocena jako rychlostní zkouška sjezdových kol kategorie Enduro a podle toho také odpovídaly sklony a terén těchto úseků. Trať prověřila všechny účastníky nejen po fyzické, ale hlavně po technické stránce, i proto takto náročný bikový závod nemá zřejmě v Čechách obdoby. Skvěle si vedl Václav Ježek, který postupem času zůstal na čele ve trojici s Michalem Kaněrou a Tomášem Vokrouhlíkem. Michal Kaněra o svém vítězství v etapě rozhodl až v závěru, za ním si pro druhé místo s minutovou ztrátou dojel Venca Ježek. Martin Splítek do cíle dorazil jako šestý v celkovém pořadí a s velkým přehledem vyhrál i svoji kategorii. Druhou pozici z prologu obhájila Eva Kratochvílová v Demo verzi závodu a stejné místo ji patřilo i v průběžném pořadí.
Druhá etapa / Etapa s číslem dvě byla definována jako nejlehčí, odpočinková. Většina trasy kopírovala část známého závodu Rallye Sudety, který je ale znám jako jeden z nejnáročnějších maratonských závodů u nás. Nastoupané metry a celková délka sice odpovídaly první etapě, ale větší sjízdnost trasy byla znát i na dosažených časech v cíli. Vedoucí trojice průběžného pořadí dorazila do cíle opět pospolu, ale dnes s nimi vydrželo více bikerů po většinu etapy. Rozhodnutí přišlo až na vrchu Hvězda, ze kterého vede legendární sjezd Sudet, kde zmíněná trojice odskočila ostatním a společně dojela až do cílového areálu. Etapu vyhrál Vokrouhlík před Ježkem a Kaněrou. Průběžné vedení s mírným náskokem udržel Kaněra. Na šestém místě dorazil Jan Strož a hned za ním dojel Martin Splítek, který opět vyhrál svoji kategorii a upevnil si průběžné vedení. V kratší Demo variantě si Eva Kratochvílová dojela opět pro druhé místo.
Třetí etapa / Závěrečné dějství pokračovalo v nastaveném měřítku první etapy s tím, že se navrch přidalo ještě asi 15 kilometrů. Spousta kořenových singlů a od druhé poloviny závodu několik takřka neschůdných sjezdů už nemohla po čtvrtečním zážitku nikoho překvapit. Vedoucí trojice bojovala o celkové vítězství a tak tomu i odpovídalo nastolené tempo, a tak si z pomyslného cyklistického vlaku postupem času vystoupili všichni ostatní bikeři. Rozhodnutí přišlo několik kilometrů před cílem, kdy na opakované nástupy Václava Ježka dokázal reagovat pouze Michal Kaněra a nedovolil Vencovi odjet. Spolu dorazili i do cíle, kde byl o pět vteřin rychlejší Venca Ježek. Protože Michal Kaněra výrazně neztratil ani ve třetí etapě, stal se celkovým vítězem MTB Trilogy o minutu a šestnáct vteřin právě před Vencou Ježkem a třetím Tomášem Vokrouhlíkem. Martin Splítek dokončil závěrečnou etapu na šestém místě a se slušným náskokem celkově vyhrál kategorii Muži do 30-ti let. Eva Kratochvílová si ve třetí etapě Demo verze po čtvrté dojela pro druhé místo a druhá pozice ji patřila i v celkovém hodnocení závodu.
blog comments powered by Disqus