Valtické Cyklobraní

Seriál bikových závodů Kolo pro život jde pomalu do finále. Jeho předposlední díl se konal v polovině září mezi vinicemi jihomoravského města Valtice. Že se závod v této lokalitě líbil, potvrdil rekord v počtu účastníků, jehož hodnota byla neuvěřitelných 2400. Na start závodu přilákali organizátoři, kromě Jardy Kulhavého, takřka kompletní českou špičku, mezi kterou byly vidět i dresy našeho Alpine Pro – Author Teamu. Hlavní padesátikilometrová trať doznala letos menších úprav, které závodníci pocítili především v závěru, kde byly doplněny dvě kratší velmi ostré stojky.
Kvalitní startovní pole, suchá vcelku rovinatá trať a příjemné počasí dávaly tušit, že se pojede nadoraz už od prvních metrů. Po zaváděcím asfaltovém úseku se bikeři dostali na užší polní cestu, kde se rozpoutalo malé cyklistické peklo. Tempo bylo opravdu vražedné a ustávalo jen velmi zvolna. Rovinatá trať však nedovolovala rozdrobit peloton na jednotlivce a většinu závodu se jelo v početnějších skupinách.
V té čelní, která čítala zhruba patnáct jezdců, samozřejmě nechyběli všichni favorité závodu včetně našich nadějí Václava Ježka, Honzy Strože, Františka Kloučka. Rozhodující pak bylo posledních pět kilometrů, kde se před závodníky postavila krátká asfaltová stěna zakončená vrchařskou prémií, kterou vyhrál Pavel Boudný (Česká Spořitelna – Specialized MTB Team). Tento kopec řádně roztrhal čelní skupinu a vypukla bitva o celkové umístění. Po kratším sjezdu se trať opět výrazně zvedla, tentokráte mezi vinicemi po hliněném podkladu. Na tomto místě nastoupil Kristián Hynek (Česká Spořitelna – Specialized MTB Team) a vybudoval si rozhodující náskok, který si dovezl až do cíle a závod s mírným náskokem vyhrál. Za Hynkem bojoval Pavel Boudný s Milanem Spěšným (S&H Superior MTB Team), kde tento souboj rozhodl až pád Boudného kousek před cílem, což znamenalo druhé místo pro Spěšného. Pavel Boudný dojel nakonec až na šestém místě. O třetí příčku bojoval náš Venca Ježek a v posledním stoupání ve vinici to dokonce vypadalo na jasnou záležitost, protože zde odskočil dvojici Petr Dlask (Madeta Fitness / Specialized) a Zdeněk Mlynář (Focus Bikes Cycling Team). Nad kopcem však Vencovi „seklo“, čehož využila dvojička za ním a před vjezdem do cílového prostoru Vencu předjela. Ve spurtu pak dokázal domácí Zdeněk Mlynář porazit Petra Dlaska a vybojoval třetí příčku. Venca dojel do cíle na solidním pátém místě. Takové malé gala představení pak předvedli kluci v kategorii Muži 19-29 let, kde obsadili všechny tři místa na stupních vítězů. Tuto kategorii vyhrál Honza Strož před Frantou Kloučkem a Martinem Splítkem. Další želízko v ohni v kategorii Muži 40-49 let v osobě Ivo Netíka také nezklamalo, protože Ivo zopakoval skvělý výkon z chrudimského závodu a svoji kategorii vyhrál. Na kratší 40-ti kilometrové trati byly naše barvy také hodně vidět. Eva Kratochvílová jasně dominovala ženským kategoriím, které s přehledem vyhrála, a Marek Kysela zvítězil v kategorii Muži 23-39 let. Nestárnoucí Pepa Hladík završil úspěchy našeho týmu, když po heroickém výkonu vybojoval druhé místo v kategorii Muži nad 40 let a vynikající celkové páté místo.