Trans Brdy České spořitelny

Stupně vítězů
A je to tady! V sobotu 30. dubna byl zahájen 12. ročník největšího českého seriálu horských kol - Kolo pro život. Seriál začal jako již tradičně v Letech u Prahy závodem Trans Brdy České spořitelny. Organizátoři připravili pro více než tisícovku startujících dvě tratě vedoucí Brdskými lesy, kde hlavní závod měří 55 km a Fitness jízda 22 km. Tratě oproti loňsku prakticky nedoznaly žádných změn, proto tedy na startující čekal náročný závod s několika strmými stoupáními, oblíbenými kořenovými úseky i technickými sjezdy. Na startu se kromě Jardy Kulhavého objevila prakticky celá česká bikerská špička, ve které samozřejmě nechyběl ani lídr AlpinePro – Author teamu Václav Ježek. Z profilu tratě a zkušeností z předchozích ročníků bylo jasné, že první několika kilometrové stoupání až na vrchařskou prémii na Černolicemi naznačí, kdo se v závěru popere o celkové vítězství. Již v úvodu tohoto stoupání se o nástup pokusil náš Venca Ježek a spolu s Kristiánem Hynkem (Česká spořitelna – Specialized MTB) mírně poodjeli ostatním.
Tento náskok však brzy zlikvidovali Jan Hruška (Nissan Dolák) spolu s Jiřím Friedlem (Rubena Birell Specialized). V tomto složení dojela skupina až na vrchařskou prémii, kterou vyhrál Kristián Hynek před Václavem Ježkem. Na rovinaté pasáži za prémií se k první skupině připojil ještě Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized MTB). Po rovinatém úseku přišli ve druhé polovině závodu na řadu několik technických sjezdů a ostřejších výjezdů. Tato pasáž byla bohužel osudná Václavu Ježkovi, který začal z čelní skupiny pomalu odpadávat a bylo jasné, že se o prvenství v závodě nepopere. Čelo však do cíle pohromadě nedojelo, protože závěr patřil Pavlu Boudnému, který vyhrál s náskokem 1:48 min před Jiřím Friedlem a Janem Hruškou. Václav Ježek dorazil do cíle na solidním pátém místě. Další naše velké naděje Stanislav Hejduk (13. místo) a Jan Strož (129. místo) nemohli kvůli technickým, resp. zdravotním problémům pomýšlet na lepší umístění. Výborně jel i František Klouček, kterého z 12. místa vyřadil defekt přesmykače.
Skvělými výsledky se ale blýskli další členové AlpinePro – Author teamu. Michal Plesník (Muži 19–29 let) a Petr Krupička (Muži nad 60 let) totiž zvítězili ve svých kategoriích. Nová posila našeho týmu Petr Krupička svoji kategorii dokonce vyhrál s luxusním náskokem 12 minut. Výsledky dalších našich bikerů – 28. Jan Matějka (4. v kategorii Muži 30–39 let), 48. Tomáš Jiránek, 49. Martin Turner, 51. Dalibor Kopáč, 66. František Klouček, 122. Jan Boubín, 357. Viktor Görög, 369. Stanislav Hájek (4. v kategorii Muži nad 60 let). / foto