Okololiberce

Okololiberce 2012
Na pomezí Jizerských hor se ve sváteční den 8. května konal pátý ročník závodu Okololiberce zařazeného do seriálu Cyklomaraton Tour 2012. Celé zázemí závodu bylo letos umístěno na koupališti v Hodkovicích nad Mohelkou. Organizátoři připravili pro účastníky 25ti kilometrový okruh, který účastníci absolvovali u krátké varianty jednou u dlouhé dvakrát. Náš Alpine Pro – Author Team měl na stupních vítězů nakonec vícenásobné zastoupení.
Po startu vedla trasa kolem dálnice na Liberec po asfaltové cestě. Tempo bylo zpočátku poměrně poklidné a celý peloton vydržel pohromadě až na šestý kilometr, kde na závodníky čekala první lesní pasáž s prudkým stoupáním. Zde se začalo čelo závodu pomalu vzdalovat ostatním. Na špici se vytvořila skupina asi osmi až deseti lidí, ve které jsme měli dvojí zastoupení v osobě Václava Ježka a Honzy Strože.
Na šestnáctém kilometru se opět prověřovala výkonová výbava jednotlivých cyklistů, protože na ně čekal výjezd „serpentýnami“ na Javorník. Poté následoval technický sjezd a krátká lesní pasáž, která zavedla bikery k areálu a nasměrovala je na druhé kolo trati. I druhý okruh se na čele držela poměrně početná skupina a rozhodnutí tedy přišlo až ve druhém výjezdu na Javorník, kde nasadil drtivé tempo bývalý silničář Jan Hruška (Nissan Dolák), kterému dokázal sekundovat pouze náš Venca Ježek. Honza Hruška svůj náskok dokázal udržet i ve sjezdu a do cílového prostoru dorazil jako vítěz. Na výborném druhém místě pak dojel Venca a třetí místo obsadil Michal Bubílek (Kellys BikeRanch). Honza Strož byl v cíli s mírnou ztrátou na celkovém 8. místě. Kategorii M40 s velkým přehledem vyhrál také bývalý silničář náš Ivo Netík (celkově 24. místo). Barvy našeho týmu na dlouhé trati ještě hájil Martin Turner, který bral v kategorii M30 bramborovou medaili za čtvrté místo (celkově 25.). I na krátké trati jsme měli své zastoupení na stupních vítězů. Skvělé druhé místo v kategorii Muži do 23 let vybojoval Honza Boubín.