Václav Ježek pátý na blátivé Šele

Václav Ježek na blátě
Letošní Šela opět nezklamala. Stejně jako v loňském roce se nad hrad Helfštýn přihnal v pátek vytrvalý déšť, který výrazně okořenil sobotní závod. Author Šela maraton zařazený do Českého poháru přilákal opět velmi kvalitní startovní pole. Na start hlavního 91 kilometrů dlouhého závodu se postavilo zhruba 500 účastníků, mezi kterými se objevil i historicky první olympijský vítěz závodu cross country horských kol z Atlanty 1996 Bart Brentjens.
V devět hodin ráno se z Lipníku nad Bečvou vydali bikeři bojovat s trasou, která je charakteristická dvěma výjezdy na historickou dominantu okolí hrad Helfštýn a především krásnými singtreky.
Tempo závodu bylo zpočátku úměrné své délce a také bahnitému terénu, a proto se na čele utvořila početná skupina, která se jen pozvolna zužovala. Na špici bylo často vidět Václava Ježka i Jana Strože. Honza Strož však před polovinou závodu v technicky náročném úseku ztratil kontakt s nejlepšími a už se zpět dostat nedokázal. Na podmáčených loukách před přejezdem dálnice zhruba na 45-tém kilometru už na čele operovala pouze pěti členná skupina spolu s Václavem Ježkem.
Stoupání z údolí Peklo však Vencovi moc nesedělo a ke konci kopce si musel zvolnit a čtveřice soupeřů získalo mírný náskok. Ten se podařilo Vencovi asi 15 kilometrů před cílem smazat a tato pětice bikerů dorazila až pod poslední kopec na hrad Helfštýn, kde se pak bojovalo o vítězství. Nejvíce sil měl dvojnásobný vítěz Šely Pavel Boundý (Česká Spořitelna - Specialized) a na hrad dorazil s mírným náskokem před Jiřím Novákem (Superior Brentjens MTB Team) a Matoušem Ulmanem (Česká Spořitelna – Specialized). Vencovi už nezbyly síly a do cíle dojel na konečném pátém místě, Honza Strož pak v další skupině dorazil na celkovém 12. místě. Vítězství Ivar CS – Author teamu však neuniklo, protože prvenství v kategorii MEX vybojoval výborně jedoucí Martin Splítek. Na pódium za druhé místo v kategorii M40+ pak vystoupal Ivo Netík, kterého dokázal porazit pouze olympijský vítěz Bart Brentjens.
Neděle patřila na Šele dětem a ty potvrdily skvělé výsledky z minulého týdne. Mezi kluky s rokem narození 2001 vyhrál Josef Hladík a mezi dívkami s rokem narození 2004 zvítězila Kateřina Hladíková. V této dívčí kategorii obsadila ještě druhé místo Justýna Kolářová. Druhé místo obsadila i Lucie Blechová v dívčí kategorii 2003.