Author 50 Český ráj

Na trati Author 50 Český ráj
V sobotu 23. dubna 2011 se za takřka letního počasí konal bikový závod Author 50 Český ráj zařazený do série Author maraton tour. Už samotný název napovídá, že se závod konal v malebném prostředí CHKO Českého ráje. Zázemí celého závodu bylo jako už tradičně umístěno v kempu Peklo u rybníka Komárov nedaleko obce Branžež. Trať závodu vedla známými lokalitami hradu Kost, zříceniny Trosky, zámku Hrubá Skála, Příhrazy, skalního masivu Drábských Světniček, vrchu Mužský a zříceniny hradu Valečova. Na startu se sešlo takřka 1200 bikerů a bikerek připravených poprat se s technicky sice nenáročnou, ale zato velmi rychlou tratí. Již první kilometry prověřili připravenost všech účastníků. Krátce po startu totiž závodníky čekali dvě sice krátká, ale zato výživná stoupání, která startovní pole začala dělit do skupin. Kompaktnost první početné skupiny pak prověřila další série ostrých stoupání u hradu Kost a za Troskovicemi, kde se čelo pokusilo skupinu opět trochu zredukovat. Za výjezdem k zámku Hrubá Skála se postupně vytvořila asi 20 členná skupina, ve které nechyběli hlavní adepti na celkové vítězství v čele s lídrem našeho AlpinePro – Author teamu Václavem Ježkem. Barvy našeho týmu dále „na špici“ zvýrazňovali Tomáš Jiránek, František Klouček a Honza Matějka.
Václav Ježek k závěru závodu řekl: „Tempo ve druhé polovině závodu opadlo a tak jsme společně dojeli do posledního stoupání pod Mužský, kde se začalo nastupovat. Nejprve to zkusil Tomáš Jiránek, poté Fojtík a následně Hruška. V závěrečné části stoupání jsem se o nástup pokusil i já, ale byl jsem postupně dojet dalšími pěti soupeři a v tomto složení jsme dorazili až do cílového prostoru“. V cílové pasáži mohli diváci sledovat spurtérský souboj o vítězství, který pro sebe zkušeně vybojoval náš Václav Ježek před druhým Janem Fojtíkem (Nissan Dolák) a třetím Michalem Bubílkem (Kellys BikeRanch). Pro celkové jedenácté a dvanácté místo si pak dojela dvojice našich bikerů František Klouček a Tomáš Jiránek v závěsu s Honzou Matějkou na 17. místě.
Ani ostatní členové AlpinePro – Author teamu se neztratili. Tři a půl minuty za vítězem dorazila do cíle druhá skupina, kterou vedl náš biker Dalibor Kopáč (24.) a uzavíral Martin Turner (35.). Skvělého výsledku pak dosáhl nestárnoucí závoďák Stanislav Hájek, který vybojoval ve své kategorii výborné třetí místo. A že byli naše barvy na stupních vítězů opravdu vidět dokládá i dvojice Jaroslav Rys a Tomáš Prchal, kteří s přehledem zvítězili v kategorii Tandem. Třetí místo pak ještě vybojoval v kategorii týmů AlpinePro – Author team 2 ve složení Tomáš Jiránek, Jan Matějka, Dalibor Kopáč a Martin Turner.
Výsledky dalších našich bikerů – 53. Jan Boubín, 61. Josef Hladík, 88. Martin Řehák, 126. Láďa Šulc, 495. Viktor Görög. / foto